Uroczystość Najświętszej Trójcy

4 czerwca 2023

1. Dzisiejsza Uroczystość Trójcy Świętej wprowadza nas w niepojętą tajemnicę Boga. Jej wielkość przerasta nasze umysły, ale jednocześnie budzi zaufanie. Wszystko, co czynimy w życiu, czyńmy „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
  2. W poniedziałek wspominać będziemy św. Bonifacego Biskupa i Męczennika, w środę przypada 24 rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Bydgoszczy a w sobotę wspomnienie bł. Bogumiła.
  3. W najbliższy czwartek przeżywać będziemy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej procesji eucharystycznej z kościoła na ulice naszego osiedla. Będziemy dziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz prosić o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego i naszej Ojczyzny. Udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Pan Jezus jest wśród nas. Gorąco prosimy o zaangażowanie się w przygotowanie ołtarzy na tę uroczystość oraz o dekorację domów. Dzieci zapraszamy do niesienia emblematów religijnych, sypania kwiatów, panów do niesienia baldachimu, zapraszamy poczty sztandarowe. Niech w procesji zaznaczą swoją obecność wszystkie grupy parafialne. Tegoroczna procesja przejdzie ulicami: Saperów, Zakątek, Średnia, Starogardzka, Saperów.
  4. W Uroczystość Bożego Ciała Msze Święte w naszym kościele według porządku niedzielnego. Procesja wyruszy z kościoła po Mszy Świętej o godz. 10.00. Bezpośrednio po procesji sprawowana będzie Msza św., która tradycyjnie odprawiana jest o godzinie 11.30.
  5. Dzieci, które pragną sypać kwiaty podczas procesji, oraz nieść emblematy religijne zapraszamy na próbę w poniedziałek o godzinie 16.00. Na tę próbę zapraszamy również dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpiły do I Komunii Świętej.
  6. Przez tak zwaną oktawę Bożego Ciała Nabożeństwo Czerwcowe w naszym kościele każdego czerwcowego dnia po Mszy św. wieczornej a w niedzielę po Mszy o godzinie 11.30, po nabożeństwie procesja wokół kościoła.
  7. Zaproszenie Ks. Biskupa: Drodzy Diecezjanie, jest czas pracy i czas świętowania, czas cichej modlitwy w domu i czas modlitwy wspólnotowej na ulicach miast. Chcemy wspólnie świętować i modlić się w te dni, które otwiera uroczystość Bożego Ciała. Zapraszam więc na dwa duże wydarzenia. Pierwsze z nich to koncert uwielbienia na Wyspie Młyńskiej pod tytułem „Kościół i już!”, który odbędzie się wieczorem w uroczystość Bożego Ciała 8 czerwca o godzinie 00. Tytuł koncertu nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Wspólna modlitwa śpiewem z towarzyszeniem muzyków i chóru, niech nas prowadzi do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem i bliźnim, niech będzie naszym świadectwem przywiązania do wiary i Kościoła. Nasze świętowanie zakończy w niedzielę Marsz dla Życia i Rodziny, który wpisał się już w tradycję naszego miasta. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”. Przejdziemy z katedry do bazyliki Św. Wincentego a' Paulo podkreślając wartość rodziny i dzieci, które się w niej rodzą i wychowują. Marsz rozpocznie się w niedzielę 11 czerwca, po Eucharystii o godz. 12.30 w katedrze bydgoskiej. Po zakończeniu marszu zapraszam na piknik rodzinny z wieloma atrakcjami dla wszystkich uczestników przy bazylice. Św. Wincentego a' Paulo. Zachęcam do aktywnego włączenia się w przygotowanie marszu i koncertu, poprzez zorganizowanie grup parafialnych i wspólnotowych, które wezmą w nich udział. Niech na obu wydarzeniach nie zabraknie przedstawicieli żadnej parafii i żadnej ze wspólnot kościelnych. Niech będą radosnym świętem Diecezji Bydgoskiej.
  8. Ksiądz Biskup udziela wszystkim wiernym diecezji bydgoskiej i osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych i zachowania charakteru pokutnego piątku, 9 czerwca,. Korzystających z dyspensy Ks. Biskup zachęca do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.
  9. W przyszłą niedzielę, tak jak w każdą drugą niedzielę miesiąca ofiary składane w naszym kościele przeznaczone zostaną na kontynuację budowy.
  10. Już dzisiaj gorąco zapraszamy wszystkich Parafian na tegoroczny festyn rodzinny, który odbędzie się w sobotę tj. 17 czerwca w lesie przy ul Zawiszy Czarnego, na przedłużeniu ulicy Leszka Białego.
  11. Na nadchodzące dni niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.