17 lutego 2019

1. Słowa dzisiejszej Ewangelii nie są wyłącznie przypomnieniem obowiązku troski o głodnych, ubogich i cierpiących. Chrystus oczekuje od nas serc i umysłów zdolnych dostrzegać prawdziwe źródła ludzkiej biedy. Początkiem takiej postawy jest właściwy dystans do wszystkiego, co sami posiadamy.
  2. W piątek przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez św. Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu, ale nie o samą budowlę przecież chodzi. To święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci św. Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali wybrani na pasterzy całego Kościoła powszechnego. Przez tyle lat wielką modlitewną miłością otaczaliśmy św. Jana Pawła II, o którym z taką dumą mówiliśmy: Piotr naszych czasów. Niech nie zabraknie wyrazów oddania i modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.
  3. W sobotę wspominać będziemy św. Polikarpa, biskupa i męczennika, ucznia świętego Jana Ewangelisty. Ustanowiony przez tego Apostoła biskupem Smyrny w Azji Mniejszej zaliczany jest do grona Ojców Apostolskich, czyli tych pisarzy chrześcijańskich, którzy znali Apostołów i bezpośrednio od nich czerpali naukę pozostawioną przez Chrystusa. Po 60 latach przewodzenia Kościołowi w Smyrnie poniósł śmierć męczeńską pomiędzy rokiem 155 a
  4. Osoby pragnące gościć w swoich domach obraz Matki Bożej Pięknej Miłości, patronki naszego miasta i naszej Diecezji, mogą zgłaszać się w zakrystii po Mszy św. oraz w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.
  5. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Jerzego Niedźwieckiego, lat 68 z ul. Średniej, śp. Piotra Gburek, lat 51 z ul. Żeglarskiej oraz śp. Alicję Wesołowską, lat 84 z ul. Saperów. Śp. Jerzego, śp. Piotra, śp. Alicję oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  6. Na nadchodzące dni niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.