24 lutego 2019

1. Chrystusowa Ewangelia nieustannie stawia przed nami nowe wyzwania. Przykazanie miłości nieprzyjaciół dosięga naszych uprzedzeń, doznanych krzywd i niesprawiedliwości. Podejmijmy w nowym tygodniu próbę wypełnienia przykazania, do którego nie tylko zaprasza, ale i uzdalnia nas Duch Święty.
  2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek po rannej Mszy św. nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  3. Okazja do Spowiedzi świętej każdego dnia przed Mszą św. oraz w piątek od godziny 17.00.
  4. Dzieci i młodzież zapraszamy na Mszę św. w piątek o godzinie 18.00. Po Mszy św. spotkanie uczniów klas VII, VIII ze Szkoły Podstawowej i III z Gimnazjum.
  5. Do chorych z Komunią Świętą udamy się w piątek w godzinach rannych.
  6. W piątek 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Niech tego dnia towarzyszy nam pamięć i modlitwa za bohaterów naszej Ojczyzny. W intencji Żołnierzy Niezłomnych modlić się będziemy w piątek podczas Mszy św. o godzinie 18.00.
  7. Przypominamy, że osoby pragnące gościć w swoich domach obraz Matki Bożej Pięknej Miłości, patronki naszego miasta i naszej Diecezji, mogą zgłaszać się w zakrystii po Mszy św. oraz w biurze parafialnym w godzinach urzędowania.
  8. Na nadchodzące dni niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.
APEL DO WIERNYCH DIECEZJI BYDGOSKIEJ W SPRAWIE
IZBY PAMIĘCI MĘCZENNIKÓW Z OBECNYCH TERENÓW DIECEZJI BYDGOSKIEJ

W czerwcu bieżącego roku mija 20 rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Podczas homilii papież powiedział: Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości [...] ta ziemia zaznała wyjątkowego udziału w tej wielkiej współczesnej martyrologii. [...] Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej. [...] I dlatego za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectwo tych którzy dali życie za Chrystusa. [...] Trzeba to zbadać [...], trzeba to spisać.

Te słowa są swoistym papieskim testamentem, który Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej chce wypełnić tworząc IZBĘ PAMIĘCI MĘCZENNIKÓW Z OBECNYCH TERENÓW DIECEZJI BYDGOSKIEJ. Dlatego zwracamy się z gorącą prośbą do duchowieństwa i wszystkich wiernych diecezji o pomoc w zgromadzeniu pamiątek związanych z męczennikami, kapłanami i świeckimi, którzy złożyli ofiarę życia i krwi, czy to w czasie II wojny światowej, czy też później. W swoich zbiorach Izba Pamięci posiada już dokumenty po bł. bp. Michale Kozalu, listy obozowe bł. Franciszka Dachtery oraz przedmioty związane z bł. ks. Antonim Świadkiem. Osoby, które chciałyby przekazać do Izby Pamięci takie pamiątki-relikwie jak dokumenty, listy, zdjęcia, odznaczenia, spisane relacje świadków, wszystko, co może być świadectwem o męczennikach często wciąż „bezimiennych”, prosimy o kontakt z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Ks. Marcin Puziak
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego