23 sierpnia 2020

1. Przed nami ostatni tydzień sierpnia, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.
  2. Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. W swoich modlitwach, wzywając orędownictwa męczenników obu zbrodniczych systemów, prośmy o powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni i tożsamości.
  3. W poniedziałek przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła, natomiast w środę uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która sprawowana jest w środę po rannej Mszy św.
  4. W czwartek przypada wspomnienie św. Moniki, matki św. Augustyna, w piątek wspominać będziemy św. Augustyna a w sobotę Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela.
  5. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Józefa Owczarek, lat 79 z ul. Saperów oraz śp. Krystynę Łukasiewicz, lat 87 z ul. Żeglarskiej. Msza św. pogrzebowa za śp. Krystynę sprawowana będzie w poniedziałek 24 sierpnia o godzinie 11.30 w kaplicy na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Ludwikowo, po Mszy św. pogrzeb na tamtejszym cmentarzu. Śp. Józefa, śp. Krystynę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  6. Solenizantów i jubilatów polecamy orędownictwu Matki Bożej Częstochowskiej a drogim parafianom oraz przybyłym gościom niech Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.