26 marca 2023

Czcigodni Księża,
Osoby Życia Konsekrowanego,
Kochani Diecezjanie !

Za tydzień rozpoczniemy obchody Wielkiego Tygodnia czasu zintensyfikowanych duchowych przygotowań do Świąt Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Od Niedzieli Palmowej, przez kolejne dni, przeżywać będziemy Święte Triduum Paschalne, by celebrując zbawcze misteria naszego Pana, ucieszyć się dobrą Nowiną o Jego zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Jak pisałem Wam w moim liście na tegoroczny Wielki Post: (. . .) potrzebujemy czasu zatrzymania, czasu odnowienia tej najważniejszej dla człowieka relacji - relacji do Stwórcy, do Tego, który „ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia ... (Rdz 2,7).
    Pragnę zaprosić Was do jedności w przeżywaniu tych najważniejszych dla katolików tajemnic wiary. Bądźmy razem za tydzień, w Niedzielę Palmową, o godz. 16:00 i 20:00 w fordońskiej Dolinie Śmierci podczas XXII Misterium Męki Pańskiej pt. "W Imię Pana". Braci Kapłanów zapraszam w Wielki Czwartek o godz. 10:00 do katedry na Mszę Krzyżma, podczas której wspólnie odnowimy nasze kapłańskie przyrzeczenia. Zapraszam również na pewną nowość "Ciemną Jutrznię" w katedrze, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, o godz. 8:00. Wszystkich, którzy nie mieli jeszcze sposobności na pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania zapraszam do Bazyliki Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie na "Noc Konfesjonałów" z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, w godz. 21:00-8:00, podczas której kapłani będą posługiwać sakramentem spowiedzi świętej. Natomiast Wigilię Paschalną celebrował będę w katedrze o godz. 21:00, która zakończy się procesją rezurekcyjną.
     Niech celebracje Wielkiego Tygodnia pomogą nam dobrze przygotować się na radosne Święta Zmartwychwstania naszego Zbawiciela. Na ten czas z serca wszystkim błogosławię:

+ Krzysztof Włodarczyk
Biskup Bydgoski

1. Od dzisiejszej – piątej już niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.
  2. Droga Krzyżowa w naszym kościele w najbliższym tygodniu sprawowana będzie w piątek po rannej i wieczornej Mszy św. Gorzkie Żale w niedzielę o godzinie 17.00.
  3. W czwartek zapraszamy o godzinie 17.30 na różaniec w intencji powołań kapłańskich.
  4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Po rannej Mszy św. nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu, to znaczy w sobotę 1 kwietnia, przeżywać będziemy 65 rocznicę utworzenia naszej parafii. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczyć będzie Ordynariusz naszej Diecezji Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk, który bezpośrednio przed Mszą św. pobłogosławi stacje Drogi Krzyżowej. Do udziału w tej uroczystości wszystkich Parafian gorąco zapraszamy.
  5. Przyszła niedziela, to Niedziela Męki Pańskiej - Niedziela Palmowa. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu. Podczas każdej Mszy św. święcić będziemy palmy, które przypominają jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Dzieci z wykonanymi przez siebie palmami zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godzinie 11.30. Przed Mszą, przy krzyżu misyjnym, nastąpi poświęcenie palm a następnie procesyjnie udamy się do kościoła.
  6. Pamiętajmy, że każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie. Świat oczekuje dziś od chrześcijan wiarygodnego świadectwa komunii i solidarności. Przypominamy o skarbonie z napisem „ofiara na pomoc ubogim”.
  7. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi wielkopostnej na ostatni moment. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Okazja do spowiedzi św. w naszym kościele każdego dnia przed Mszą św., ponadto już dziś informujemy, że w Wielki Poniedziałek, tj. 3 kwietnia od godziny 16.00 spowiedź z udziałem kapłanów zaproszonych z innych parafii.
  8. Do chorych z Komunią Świętą udamy się w piątek 31 marca. W tym dniu odwiedzimy również osoby, które pragną skorzystać z kapłańskiej posługi przed świętami. Takie osoby prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym do czwartku 30 marca włącznie.
  9. Zachęcamy do udziału w Diecezjalnych obchodach 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz w Bydgoskim Marszu Pamięci św. Jana Pawła II, który wyruszy w niedzielę 2 kwietnia o godzinie 20.00 ze Starego Rynku. Zakończenie Marszu przed Bazyliką Św. Wincentego a’Paulo o godzinie 21.37.
  10. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Erharda Grubickiego lat 79 z ul. Średniej oraz śp. Krystynę Kaszyńską, lat 81 z ul. Kąpielowej. Msza św. pogrzebowa za śp. Krystynę sprawowana będzie w naszym kościele we wtorek o godzinie 10.30, po Mszy św. pogrzeb na cmentarzu parafii NSPJ przy ul. Ludwikowo. Śp. Erharda, śp. Krystynę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  11. Na kolejne dni Wielkiego Postu niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.