IV Niedziela Wielkiego Postu

19 marca 2023

1. Dzisiejsza, czwarta już niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzieląLaetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych.
  2. W poniedziałek obchodzić będziemy uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Uroczystość ta przypada zwykle 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona na poniedziałek.
  3. Wielki Post, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Panem Bogiem. Pomocą w tym są między innymi rozpoczynające się dziś rekolekcje. Witamy gorąco w naszej wspólnocie parafialnej Ks. Zbigniewa Knop, misjonarza ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a’Paulo, który będzie naszym duchowym przewodnikiem podczas tegorocznych rekolekcji.
  4. W niedzielę Ojciec Rekolekcjonista na wszystkich Mszach św. będzie głosił nauki ogólne, natomiast podczas Gorzkich Żali, które w naszym kościele sprawowane są o godzinie 17.00, kazanie pasyjne. W poniedziałek, wtorek i środę Msza św. z nauką rekolekcyjną dla dorosłych o godzinie 8.00, 17.00 i 19.00. Spowiedź św. rekolekcyjna dla dorosłych przed każdą Mszą św. oraz w środę od godziny 16.00.
  5. W związku z Rekolekcjami, w poniedziałek, wtorek i środę nie będzie Mszy św. o godzinie 7.00 i 18.00-tej. Biuro parafialne w tym tygodniu czynne w poniedziałek po Mszy św. o godzinie 17.00 i w czwartek po rannej Mszy św. a we wtorek i środę nieczynne.
  6. Swoje rekolekcje w tym tygodniu przeżywać będą również uczniowie klas VI, VII i VIII. Spotkania rekolekcyjne odbywać się będą dla nich w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 15.00.
  7. Przypominamy, że Droga Krzyżowa w naszym kościele dla dorosłych i młodzieży sprawowana jest w piątek po rannej i wieczornej Mszy św. a dla dzieci w piątek o godz. 16.30.
  8. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritas, która tak skutecznie, choć bez wielkiego rozgłosu, pomaga najuboższym w całej Polsce oraz poza granicami kraju. Przypominamy o skarbonie, do której można składać ofiary na pomoc ubogim a także zachęcamy do włączenia się w akcję Caritas Polska „Paczka dla Ukrainy”.
  9. Droga Krzyżowa ulicami Bydgoszczy wyruszy w piątek 24 marca o godz. 19.00 z Katedry Bydgoskiej do Bazyliki Wincentego a’Paulo. Do udziału w tym wydarzeniu gorąco zachęcamy.
  10. W piątek przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór tej daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Sługi Boże Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami.
  11. W sobotę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień ten jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
  12. Przy wyjściu z kościoła ustawiona jest skarbona, do której można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  13. Zachęcamy do udziału w Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej oraz w fordońskiej Dolinie Śmierci a także do udziału w Mszach św. wotywnych ku czci patrona naszej diecezji Bł. Biskupa Michała Kozala.
  14. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Henryka Paluszewskiego lat 56 z ul. Żeglarskiej. Śp. Henryka oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  15. Na owocne przeżycie rekolekcji niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.