Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1 stycznia 2023

1. Dziś, w pierwszy dzień Nowego Roku Pańskiego 2023, obchodzimy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, która kończy oktawę Narodzenia Pańskiego. Z inicjatywy Świętego papieża Pawła VI dzisiejsza uroczystość obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitw o Pokój. Okrucieństwo wojny ciągle mamy przed oczami, nasze dawne trudne doświadczenia, jak również trwająca wojna na Ukrainie przynaglają nas do otwarcia się na cierpienia bliskich nam narodów. Jako powołani do głoszenia wobec świata Chrystusowej Ewangelii, nie szczędźmy czasu i serca na modlitwę w intencji pokoju na świecie.
  2. W poniedziałek wspominać będziemy świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu.
  3. W poniedziałek, wtorek i środę Msze św. w naszym kościele o godzinie 7.00 i 8.00, nie będzie Mszy św. o godzinie 18.00. Biuro parafialne czynne we wtorek i czwartek po Mszy św. o godzinie 8.00.
  4. W czwartek przypada pierwszy czwartek miesiąca. O godzinie 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz adoracja zakończona modlitwą różańcową i Mszą św., podczas której modlić się będziemy o uświęcenie kapłanów oraz nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. Gorąco zachęcamy zarówno do wzięcia udziału w adoracji i Mszy św.
  5. W piątek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Msze Święte z obrzędem błogosławieństwa kredy i kadzidła będą sprawowane według porządku niedzielnego. Mszę św. o godzinie 18.00 uświetni zespół wokalno – instrumentalny „Dwa do Trzeciej” z VIII LO, który po Mszy wystąpi z charytatywnym koncertem kolęd. Dochód z wspomnianego koncertu młodzież pragnie przeznaczyć na rzecz Hospicjum dziecięcego w Wilnie, którego założycielką jest polska zakonnica – Siostra Michalea Rak. W tym ulicami naszego miasta przejdzie Orszak Trzech Króli, który rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.30 w bazylice św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Włodarczyka. Orszak wyruszy ok. godz. 13.00 i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą – pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy orszaku.
  6. W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Jest to również pierwszy piątek miesiąca. W tym dniu zbierane będą ofiary na cele misyjne.
  7. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. oraz w czwartek od godziny 17.00. Chorych i osoby starsze odwiedzimy w pierwszy piątek lutego.
  8. W naszej parafii trwają duszpasterskie nawiedziny rodzin, tzw. kolęda. Jej plan na najbliższe dni jest następujący:
    • Poniedziałek 2.01.2023
    -  Żeglarska 11- 47 (strona nieparzysta
    -  Żeglarska 69 a, b, c
    • Wtorek 3.01.2023
    -  Półwiejska 2 – 34 (strona parzysta)
    -  Zamknięta i Półwiejska 1 – 31 (strona nieparzysta)
    • Środa 4. 01. 2023
    -  Niecała 1a – 19 (strona nieparzysta) i Kolejarska
    -  Niecała 21 – 43 i 54 – 36
    • Czwartek 5. 01. 2023
    -  Krzemieniecka, Niecała 2a – 34
    • Sobota 7. 01. 2023
    -  Spadochroniarzy
    -  Zakątek
    • Poniedziałek 9. 01. 2023
    -  Komandosów 2 – 32
    -  Grenadierów, Komandosów 46 – 34a i Józefa Bema
  9. Kolędę w dni powszednie rozpoczynamy o godzinie 16.00 a w sobotę od 13.00.
  10. W sobotę, 7 stycznia, po rannej Mszy św., która sprawowana będzie w intencji żywych i zmarłych członków Żywego Różańca, nabożeństwo ku czci Matki Bożej w ramach pierwszej soboty miesiąca. Po nabożeństwie zapraszamy do Domu Parafialnego na spotkanie opłatkowe.
  11. W najbliższą niedzielę, 8 stycznia, przypada święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. W tym dniu Mszę św. o godzinie 11.30 uświetni chór „PRIMO” z I LO w Bydgoszczy, który po Mszy św. wystąpi z koncertem kolęd. Gorąco zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.
  12. W sobotę 31 grudnia br. zmarł Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI. Był 265 Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu. Śp. Papieża Benedykta oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie. Msza św. za śp. Papieża Benedykta sprawowana będzie w naszym kościele w poniedziałek 2 stycznia o godzinie 8.00.
  13. Wszystkim parafianom i gościom z okazji Nowego Roku Pańskiego 2023 życzymy, aby Bóg, który zamieszkał wśród ludzi i przychodzi do nas w każdej Eucharystii, napełniał wszystkich Nadzieją i Miłością a Święta Boża Rodzicielka Maryja, czuwająca w Betlejemskiej szopie przy Jezusie, niech uprosi potrzebne łaski na każdy dzień 2023 roku.