Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego 2020

1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Od początku czczono w Kościele pamiątkę przyniesienia Dzieciątka Jezus przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej. Niekiedy dzień ten nazywano także świętem Symeona. Jak pamiętamy z kart Ewangelii, Maryja złożyła Dzieciątko w ręce świątobliwego starca Symeona. W Jerozolimie to święto obchodzono już w V wieku i łączono je z procesją ze świecami. Od X wieku upowszechnił się zwyczaj błogosławienia w tym dniu świec. Święto Ofiarowania Pańskiego ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia.
  2. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego dziś modlimy się w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.
  3. Wpatrzeni w ich wiarę i całkowite oddanie Panu Bogu powinniśmy dzisiaj zatrzymać się nad naszą własną wiarą. Zachęca do tego papież senior Benedykt XVI w jednym ze swoich listów: „[…] każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej oraz zastanowić się nad samym aktem wiary”. Weźmy sobie to papieskie wezwanie do serca.
  4. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego – tegoroczny jest już 24 z kolei. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego w naszych rodzinach i wspólnocie parafialnej. Niech nie zabraknie też wsparcia materialnego dla klasztorów klauzurowych i domów zakonnych. Przy wyjściu z kościoła odbywa się kwesta na ten cel.
  5. W środę wspominać będziemy św. Agatę męczennicę sycylijską z pierwszych wieków chrześcijaństwa a w czwartek pierwszych Męczenników Dalekiego Wschodu, Świętego Pawła Miki i jego Towarzyszy w Męczeństwie
  6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, zwłaszcza podczas Godziny Świętej, która rozpocznie się o 17.00 i wieczornej Mszy św. dziękować będziemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, oraz prosić o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.
  7. W piątek po rannej Mszy św. nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  8. Dzieci i młodzież zapraszamy na Mszę św. w piątek o godzinie 18.00.
  9. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. oraz w czwartek i piątek od godziny 17.00.
  10. Swoich chorych ks. proboszcz odwiedzi w piątek w godzinach rannych.
  11. W przyszłą niedzielę, tak, jak każdą drugą niedzielę miesiąca ofiary składane na tacę w naszym kościele przeznaczone zostaną na kontynuację budowy.
  12. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Józefa Kretka, lat 90 z ul. Saperów. Msza św. pogrzebowa za śp. Józefa sprawowana będzie w sobotę 8 lutego w kaplicy na cmentarzu parafii św. Wincentego a’Paulo, po Mszy św. pogrzeb na tamtejszym cmentarzu. Śp. Józefa oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  13. Na nadchodzące dni niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.