Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Męki Pańskiej

Poprzednie

5 kwietnia 2020

Następne
  1. Wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie Święte Triduum Paschalne. To prawda, że przeżywanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w czasie pandemii jest trudne. Dla wierzących najtrudniejszym doświadczeniem będzie niemożność uczestniczenia w liturgii Kościoła w najważniejszych wydarzeniach roku, w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Jednak to, że nie możemy wyjść z domu, nie oznacza, że Wielkanoc została odwołana. Jezus zmartwychwstaje mimo tych trudnych okoliczności, dlatego nie rozpaczajmy, świętujmy mimo wszystko. Zechciejmy przeżywać Wielkanoc tak, żeby doświadczać obecności Zmartwychwstałego. On przecież nie zostawi nas tylko dlatego, że nam nie wolno wyjść z domu. Archidiecezja Poznańska przygotowała na Triduum Paschalne propozycje, z których warto skorzystać.
  2. Przypominamy, że zgodnie z zarządzeniem władz państwowych nadal obowiązuje prawo na podstawie którego w liturgii nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. W związku z tym prosimy, żeby w pierwszej kolejności umożliwić udział we Mszy św. osobom, które ją zamówiły. W świątyni przebywamy w bezpiecznej odległości od siebie. Na Mszę św. wchodzimy przez zakrystię.
  3. W Wielki Czwartek będziemy przeżywać pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, a wraz z tym ustanowienie Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W naszym kościele Msza Święta Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 18.00.
  4. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia nie odprawia się Mszy św. Sprawowana jest tylko liturgii Wielkiego Piątku, w skład której wchodzi: liturgia słowa, adoracja krzyża i Komunia Święta. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się w naszym kościele o godzinie 18.00.
  5. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani.
  6. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny. Zamiast niego prosimy, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba.
  7. W Wielką Sobotę wieczorem przeżywać będziemy Wigilię Paschalną, która należy już do niedzieli Zmartwychwstania. W naszym kościele rozpocznie się ona o godzinie 20.00. W rozbudowanej liturgii słowa będziemy wspominać całą historię zbawienia od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Chrystusa. Poprzedzi ją poświęcenie ognia i paschału, które, ze względu na panującą pandemię, odbędzie się wewnątrz kościoła. Liturgię zakończymy błogosławieństwem parafii Najświętszym Sakramentem.
  8. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Wielkanocny Poniedziałek Msze św. w naszym kościele sprawowane będą według porządku niedzielnego, a więc o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00.
  9. Ze względu na panującą pandemię, Liturgię Wielkiego Czwartku, Piątku i Wielkiej Soboty sprawować będziemy bez udziału wiernych. Przekaz na żywo tych celebracji z naszego kościoła a także przekaz Mszy św. o godzinie 10.00 i 18.00 w Uroczystości i niedziele, śledzić będzie można przez łącza internetowe.
  10. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie, kiedy parafia nie ma żadnych dochodów, a koszty funkcjonowania parafii pozostają niezmienne, wspierają naszą parafię nie tylko duchowo, ale także ofiarami przekazywanymi na konto parafialne. Bóg zapłać!
  11. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Irenę Kornacką, lat 77 z ul. Saperów. Śp. Irenę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  12. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.