5 Niedziela Wielkiego Postu

29 marca 2020

1. Aktualny czas wystawia na próbę naszą chrześcijańską miłość, której wyrazem niech będzie autentyczna troska o swoje, jak i naszych sióstr i braci – zdrowie i życie. Dlatego przypominamy, że podczas jakiejkolwiek liturgii sprawowanej w kościele może być zgromadzonych maksymalnie 5 osób, w związku z tym prosimy, żeby w pierwszej kolejności umożliwić udział we Mszy św. osobom, które ją zamówiły. W świątyni przebywamy w bezpiecznej odległości od siebie. Na Mszę św. wchodzimy przez zakrystię. Zachęcamy, żeby Komunię św. przyjmować w postawie stojącej na dłoń, spożywając Ciało Chrystusa przed kapłanem. Po spożyciu Ciała Pańskiego wracamy na miejsce. Przypominamy, że została udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. W związku z tym apelujemy o możliwie pełne i zaangażowane uczestnictwo we Mszy św. za pośrednictwem mediów w swoich domach. Jednocześnie informujemy że w niedzielę o godzinie 10.00 i 18.00 za pomocą Internetu transmitować będziemy Mszę św. z naszego kościoła.
  2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
  3. W czwartek i w piątek w naszym kościele odbędzie się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Rozpocznie się ona po rannej Mszy św. Gorąco zachęcamy do adoracji Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie oraz do indywidualnej modlitwy w intencji oddalenia plagi pandemii. Pamiętajmy jednak, że także podczas adoracji jednorazowo w kościele przebywać może najwyżej 5 osób.
  4. W związku z pierwszym piątkiem miesiąca oraz zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku), dlatego gorąco prosimy, aby wierni wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi. Jeżeli ktoś znajdzie się w bolesnej niemożności przystąpienia do sakramentu pokuty, winien pamiętać, że po gruntownym rachunku sumienia może wzbudzić w sobie żal doskonały płynący z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, który odpuszcza grzechy powszednie. Żal doskonały przynosi również przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. (por. KKK, nr 1452).
  5. Okazja do spowiedzi św. w naszym kościele każdego dnia pół godziny przed Mszą św. W czwartek i piątek będzie również dyżur spowiedniczy jednego kapłana od godziny 8.00 do 9.00, od 11.00 do 12.00, od 17.00 do 18.00 oraz od 18.30 do 20.00.
  6. Nie chcąc narażać nikogo na zarażenie, zawieszamy comiesięczne odwiedziny chorych w ich domach. Udajemy się tylko do osób będących w niebezpieczeństwie śmierci.
  7. Informacje dotyczące Bierzmowania i I Komunii Świętej zostaną podane dopiero po zmianie decyzji władz państwowych dotyczących panującej pandemii.
  8. W związku pandemią koronawirusa i udzieloną dyspensą od fizycznego uczestnictwa we Mszy Świętej, zachęcamy do finansowego wsparcia swojej parafii. Jednocześnie przypominamy, że wpłata z adnotacją: „darowizna na cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym (do wysokości 6% rocznego dochodu). Numer rachunku bankowego naszej parafii: 18 1090 1072 0000 0001 0178 7522
  9. Ofiary na przygotowanie paczek na święta dla ubogich rodzin z naszej parafii składać można do skarbony z napisem; „ofiara na pomoc ubogim”.
  10. Jeszcze raz apelujemy by z troski o zdrowie swoje i innych pozostać w domach, wykorzystując ten czas na jak najlepsze przeżycie okresu Wielkiego Postu, w którym Chrystus zaprasza nas do nawrócenia i uporządkowania swojego życia jak i relacji małżeńskich, rodzinnych oraz międzyludzkich. Z wielką wdzięcznością polecajmy modlitwie, za ofiarną służbę, wszystkich, którzy w tym trudnym czasie pomagają nam bezpiecznie i możliwie normalnie żyć – służbie zdrowia, organom administracji państwowej i samorządowej, wszelkim służbom publicznym oraz wolontariuszom.
  11. Na ten jakże trudny czas niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.