4 Niedziela Wielkiego Postu

22 marca 2020

1. Dzisiejsza, czwarta już niedziela Wielkiego Postu w tradycji Kościoła nazywana jest niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu, Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.
  2. Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii, który ogłosił premier, mające się rozpocząć w naszej parafii Rekolekcje zostały przesunięte na późniejszy termin, odwołane zostają także nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, jednocześnie gorąco prosimy o sprawowanie tych nabożeństw w gronie rodziny lub samotnie w swoich domach, łącząc się w ten sposób z całą Wspólnotą ludzi wierzących. Zachęcamy również, aby każdego dnia o godzinie 20.30, modlić się w duchowej łączności z kapłanami, którzy (bez udziału wiernych) będą odmawiać w tym czasie w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.
  3. Przypominamy, że ze względu na zagrożenie zdrowia oraz życia, biskup Jan Tyrawa udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca br. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Biskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęca też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
  4. W nawiązaniu do wskazań KEP oraz Rządu RP, prosimy naszych Parafian o zachowanie roztropności w kwestii uczestniczenia we wspólnych praktykach religijnych, by nie narażać zdrowia tak swojego, jak i innych. Zgodnie ze wskazaniami liczba uczestniczących we Mszy św. nie może przekraczać 50 osób. W tej wyjątkowej sytuacji, do kościoła w niedzielę zapraszamy tylko te rodziny i osoby, które mają zamówione intencje Mszy św. Wszystkich Parafian, zachęcamy do uczestnictwa w Mszach św. za pośrednictwem środków społecznego przekazu (telewizja, radio, Internet).
  5. W związku z panującą epidemią przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują również przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego zachęcają biskupi. W przypadku przyjmowania Komunii św. na rękę ważne jest dbanie o higienę rąk oraz wyrażenie czci wobec Jezusa Chrystusa, realnie obecnego w Eucharystii, poprzez uprzednie przyklęknięcie lub – gdy jest to niemożliwe – poprzez głęboki skłon. Można również przyjąć Komunię św. duchowo. Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.
  6. Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To czas powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Pomimo trwającej epidemii, dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego.
  7. Niech ograniczenie kultu publicznego nie będzie ograniczeniem naszej modlitwy indywidualnej oraz rodzinnej. Ten czas jest swoistym sprawdzianem naszej wiary i życia modlitwą. Episkopat, także nasz Biskup, wzywają nas do jej spotęgowania we wspólnocie duchowej, do modlitwy o ochronę przed chorobami, o pokój serc, o łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas, za zmarłych na skutek koronawirusa, o zdrowie dla chorych, o siły i mądrość dla lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych.
  8. Informujemy, że ze względu na epidemię, przed świętami nie będzie wyznaczonego dnia Spowiedzi św. Dlatego gorąco prosimy, żeby już teraz korzystać z tego sakramentu. Okazja do spowiedzi św. w naszym kościele każdego dnia pół godziny przed każdą Mszą św. Pamiętajmy jednak o limitach osób przebywających jednorazowo w kościele (do 50 osób), oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy sobą.
  9. W najbliższą środę przeżywać będziemy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Uroczystość ta jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu przeżywać będziemy także kolejną rocznicę powstania naszej Bydgoskiej Diecezji. Prośmy w swoich, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione. Módlmy się także w intencji naszego Biskupa Diecezjalnego oraz naszej Diecezji.
  10. Przypominamy, że ofiary na przygotowanie paczek na święta dla ubogich rodzin naszej Parafii składać można do skarbony z napisem „ofiara na pomoc ubogim”.
  11. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Krzysztofa Czubak, lat 52 z ul. Saperów oraz śp. Jadwigę Ciszewską, lat 91 z ul. Partyzantów. Śp. Krzysztofa, śp. Jadwigę, oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  12. Na trud związany z wielkopostną przemianą niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.