6 października 2019

1. Wśród ważnych zadań, za które odpowiada Biskup diecezjalny, a które mają na celu zabezpieczenie dobra wspólnego wiernych, w szczególności zaś ochronę dzieci i młodzieży, znajduje się danie właściwej odpowiedzi na przypadki ewentualnych nadużyć seksualnych wobec osób małoletnich, popełnionych przez duchownych w jego diecezji. Tego rodzaju stanowisko zobowzuje do ustanowienia należytych procedur postępowania, by objąć opieką ofiary takich naduż, jak równiby formować wspólnotę kościelną w celu ochrony małoletnich(List okólny Kongregacji Nauki Wiary z dnia 3 maja 2011 r.). Dnia 28 września 2019 r. podczas spotkania duchowieństwa diecezji bydgoskiej, na którym obecny był o. Adam Żak, Koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. Biskup Jan Tyrawa zatwierdził Zasady ochrony osób małoletnich i bezradnych w diecezji bydgoskiej. Dokument ten, owoc współpracy Zespołu ds. Prewencji Diecezji Bydgoskiej z Zespołem ds. Prewencji Archidiecezji Gnieźnieńskiej, zawiera podstawowe informacje na temat przepisów prawa kanonicznego dotyczących przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz polskiego prawa karnego, procedury postępowania w przypadkach podejrzenia o popełnienie przestępstwa, a także zasady organizacji bezpiecznej opieki oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Pełen tekst Zasad oraz dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za prewencję i ochronę małoletnich i bezradnych w diecezji bydgoskiej można znaleźć na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl w części Instytucje w zakładce Delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Diecezji Bydgoskiej.
  1. Przypominamy, że od dnia dzisiejszego, niedzielne Msze św. wieczorne sprawowane są w naszym kościele o godzinie 18.00.
  2. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. W naszym kościele nabożeństwo różańcowe dla dzieci sprawowane jest w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 16.30 natomiast dla młodzieży i dorosłych każdego dnia o godzinie 17.30.
  3. W poniedziałek wspominać będziemy Najświętszą Maryję Pannę Różańcową. W tym dniu podczas nabożeństwa różańcowego dla dzieci o godzinie 16.30 poświęcone zostaną różańce dzieciom z klas III przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej.
  4. W najbliższy wtorek, bezpośrednio po Mszy św. wieczornej, zapraszamy do kaplicy dziennej na pierwszą w tym roku katechezę: „Wierzę w Boga Ojca”, czyli Bóg rozumiany jako pierwsza Osoba Boża oraz to, kim On dla mnie jest, w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego i nauczanie papieży: Św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.
  5. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy 19 Dzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”. Jak co roku, w tym dniu, Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością”. Taka zbiórka odbędzie się również przed naszym kościołem. Zebrane środki przeznaczone zostaną na fundusz stypendialny dla młodzieży z ubogich rodzin zamieszkujących małe miejscowości.
  6. Bydgoskie obchody Dnia Papieskiego rozpoczną się Mszą św. o godz. 13.30 w kościele św. Józefa przy ul. Toruńskiej. Po Mszy św. wszyscy przejdą do Artego Areny, gdzie o godzinie 16.00 rozpocznie się Bydgoska „Karoliada” z udziałem przedstawicieli dekanatów Diecezji Bydgoskiej.
  7. Ofiary składane w przyszłą niedzielę na tacę, tak, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca przeznaczone zostaną na kontynuację budowy a konkretnie na wykonanie i montaż drzwi głównych do naszego kościoła.
  8. Dzieci i młodzież, którzy chcieliby śpiewać w scholi parafialnej zapraszamy bezpośrednio po Mszy św. do zakrystii.
  9. Są jeszcze wolne miejsca na Diecezjalną Pielgrzymkę do Częstochowy w dniach 24 – 25 października. Osoby zainteresowane zapraszamy po Mszy św. do zakrystii.
  10. Drogich jubilatów i solenizantów powierzamy opiece Matki Bożej Różańcowej a wszystkim uczestnikom dzisiejszej liturgii na nadchodzące dni niech Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.