5 Niedziela Wielkiego Postu

7 kwietnia 2019

1. Kojące spojrzenie Chrystusa i słowa przebaczenia, których doświadczyła kobieta cudzołożna, odkrywają przed nami najgłębszy sens Wielkiego Postu. Pan Bóg pragnie nam przebaczyć i darować nowe życie w Jezusie Chrystusie.
  2. Źródłem Bożego przebaczenia jest Sakrament Pokuty. Pozwólmy Bogu obdarować się przebaczeniem i dobrze przygotować na nadchodzące święta. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi wielkopostnej na ostatni moment. Okazja do spowiedzi św. w naszym kościele każdego dnia przed Mszą św., ponadto już dziś informujemy, że w poniedziałek 15 kwietnia od godziny 16.00 spowiedź z udziałem kapłanów zaproszonych z innych parafii.
  3. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych nabożeństwach.
  4. Przypominam, że w naszym kościele Droga Krzyżowa dla młodzieży i dorosłych sprawowana jest w każdy piątek po rannej i wieczornej Mszy św. a dla dzieci o godzinie 16.30. Gorzkie Żale w niedzielę o godzinie 17.00.
  5. W najbliższy czwartek, tj. 11 kwietnia, podczas Mszy św. o godzinie 18.00, Ks. Bp Jan Tyrawa udzieli naszej młodzieży z klas III Gimnazjum Sakramentu Bierzmowania. Gorąco zachęcamy wszystkich Parafian do udziału w tym jakże ważnym wydarzeniu.
  6. Przyszła niedziela, to Niedziela Męki Pańskiej - Niedziela Palmowa. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap Wielkiego Postu. Podczas każdej Mszy św. święcić będziemy palmy, które przypominają jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.
  7. Dzieci z wykonanymi przez siebie palmami zapraszamy w Niedzielę Palmową na Mszę św. o godzinie 11.30. Przed Mszą, przy krzyżu misyjnym nastąpi poświęcenie palm a następnie procesyjnie udamy się do kościoła.
  8. Pamiętajmy, że każdy gest solidarnej troski o bliźnich, także tej materialnej, ma szczególne znaczenie. Świat oczekuje dziś od chrześcijan wiarygodnego świadectwa komunii i solidarności. Przypominamy o koszu, do którego można jeszcze składać dary na święta dla ubogich rodzin z naszej parafii. Temu celowi służy także skarbona z napisem „ofiara na pomoc ubogim”. Nie zapominajmy też o skarbonie ustawionej przy wyjściu z kościoła, do której można składać ofiary na dokończenie budowy szkoły w Czadzie.
  9. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” wraz ze wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników w Bydgoszczy zaprasza na 19 Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci, które odbędzie się w Niedzielę Palmową 14 kwietnia w dwóch odsłonach: o godzinie 16.00 i 20.00.
  10. Zapraszamy do Górki Klasztornej na Misterium Męki Pańskiej, które będzie odegrane 7, 13, 14 kwietnia. Rozpoczęcie Mszą Świętą o godzinie 14, zakończenie ok. godz. 16.30.
  11. W przyszłą niedzielę, tak, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, ofiary składane w naszym kościele przeznaczone zostaną na kontynuację budowy.
  12. Przypominamy, że termin nawiedzenia rodzin przez kopię obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości można zarezerwować w zakrystii po Mszach św.
  13. Ofiary składane podczas Gorzkich Żali przeznaczone są na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  14. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Henryka Rojewskiego, lat 89 z ul. Saperów. Śp. Henryka oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  15. Na nadchodzące dni niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.