4 Niedziela Wielkiego Postu

31 marca 2019

1. Czwarta Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Lætare, co oznacza „cieszcie się”. Zbliżają się bowiem święte dni paschalne, podczas których Bóg okaże swoje miłosierdzie. Największym znakiem tej miłości będzie Ofiara złożona przez Chrystusa na drzewie krzyża, która stanie się źródłem zbawienia dla całej ludzkości.
  2. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.
  3. W czwartek o godzinie 17.00 „Godzina Święta”.
  4. Droga Krzyżowa w naszym kościele dla dorosłych i młodzieży w piątek po rannej i wieczornej Mszy św. a dla dzieci o godzinie 16.30, Gorzkie Żale w niedzielę o godzinie 17.00.
  5. Do chorych z Komunią Świętą udamy się w piątek 5 kwietnia w godzinach rannych. W tym dniu odwiedzimy również osoby, które pragną skorzystać z kapłańskiej posługi tylko przed świętami. Takie osoby prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym do czwartku 4 kwietnia włącznie.
  6. Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych, nie zapominajmy o przykazaniach kościelnych, które nakładają na wierzących dwa szczególne obowiązki. „Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.”.
  7. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. oraz w czwartek i piątek od godziny 17.00.
  8. W tym roku po raz dziesiąty wiele tysięcy wiernych podejmuje trud nocnej wędrówki połączonej z rozważaniem męki Chrystusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa jest szczególną inicjatywą pozwalająca oderwać się od codziennych spraw, w ciszy i samotności rozmawiać z Bogiem. Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która wyruszy 5 kwietnia o godzinie 21.00 z parafii Św. Mikołaja w Starym Fordonie a zakończy się w parafii Przemienienia Pańskiego w Opławcu. Zapisy przez stronę internetową edk.org.pl (trasa biała „Świętych Archaniołów”).
  9. W naszej parafii odbywa się Mała Peregrynacja, czyli nawiedziny rodzin przez Matkę Bożą w znaku ikony Matki Bożej Pięknej Miłości – Patronki naszej diecezji. Obraz zabieramy do domu po Mszy św. o godz. 18.00 i odnosimy z powrotem do kościoła następnego dnia przed Mszą św. wieczorną. Termin nawiedzenia można zarezerwować w zakrystii po Mszach św.
  10. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnego przyjęcia w naszej Wspólnocie Parafialnej Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani. Szczególne podziękowania składamy za piękne kwiaty, przygotowanie ołtarza dla naszej Matki i Królowej oraz dekorację domów.
  11. Przy chrzcielnicy wystawiony jest kosz, do którego wzorem lat ubiegłych można składać dary dla rodzin ubogich. Na ten cel można składać także ofiary do skarbony z napisem „ofiara na pomoc ubogim”.
  12. Przypominamy również o skarbonie ustawionej przy wyjściu z kościoła, do której można składać ofiary na dokończenie budowy szkoły w Czadzie, o której wspominał ks. Biskup w liście na Wielki Post.
  13. Ofiary składane podczas Gorzkich Żali przeznaczone są na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  14. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa zaprasza na uroczystość zakończenie peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która rozpocznie się w Bazylice Mniejszej św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, w niedzielę, 7 kwietnia, o godz. 16.
  15. Rodziców dzieci z klas III, które przygotowują się do przyjęcia I Komunii Świętej zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę, tj. 7 kwietnia po Mszy św. o godzinie 11.30.
  16. Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone dziś na ogrzewanie.
  17. III i VIII Liceum Ogólnokształcące zapraszają kandydatów do szkoły oraz ich Rodziców na „Drzwi Otwarte”, które odbędą się: w L. O. nr VIII przy ul. Swarzewskiej 10, w najbliższy piątek, tj. 5 kwietnia w godzinach od 12.30 do 17.30, natomiast w L. O. nr III przy ul. Nowogrodzkiej 3, w sobotę 6 kwietnia w godzinach od 10.00 do 12.30.
  18. Na nadchodzące dni niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.