Niedziela Męki Pańskiej

14 kwietnia 2019

1. Wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie Święte Triduum Paschalne. To już naprawdę ostatni moment, aby pojednać się z Bogiem w Sakramen­cie Pokuty. Pro­simy, nie odkładać spowiedzi na ostatnią chwilę. Okazja do Spowiedzi Świętej w naszym kościele w Wielki Poniedziałek od godziny 16.00 do 18.00. Obecni będą również księża z sąsiednich parafii. Skorzystajmy z tej okazji, ponieważ w pozostałe dni Wielkiego Tygodnia pomagać będziemy w spowiedzi innym parafiom, przez co spowiedź w naszym kościele będzie utrudniona.
  2. Ostatnie Gorzkie Żale w naszym kościele dzisiaj o godzinie 17.00.
  3. W poniedziałek i czwartek biuro parafialne nieczynne.
  4. Nie zapomnijmy o koszu, do którego można jeszcze dziś i jutro składać dary na święta dla ubogich rodzin naszej parafii. Na ten cel można także składać ofiary do skarbony z napisem „ofiara na pomoc ubogim”.
  5. W Wielki Czwartek będziemy przeżywać pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, a wraz z tym ustanowienie Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W tym dniu Ks. Biskup Jan Tyrawa będzie przewodniczył w Katedrze bydgoskiej o godzinie 10.00 Mszy św. „Krzyżma”, podczas której kapłani odnowią przyrzeczenia kapłańskie, oraz poświęcone zostaną Oleje św. Gorąco drogich Parafian na tę Mszę św. zapraszamy, natomiast w kościołach parafialnych, a więc również w naszym kościele w Wielki Czwartek odprawia się tylko jedną Mszę św. – Mszę Wieczerzy Pańskiej. W naszym kościele Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 18.00. Po Liturgii, na pamiątkę pojmania Jezusa, przeniesiemy Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji (tzw. ciemnicy) gdzie do godz. 21.00 odbywać się będzie adoracja.
  6. Drogich Parafian gorąco zapraszamy w Wielki Czwartek, w myśl słów Pana Jezusa: „tak to jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną”?, na wspólną adorację, która trwać będzie od godziny 20.00 do 21.00.
  7. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia nie odprawia się Mszy św. Wierni gromadzą się na adoracji oraz na liturgii Wielkiego Piątku, składającej się z liturgii słowa, adoracji krzyża i Komunii Świętej.
  8. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy w Wielki Piątek w naszym kościele od godziny 8.00. O godzinie 9.00 sprawowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, natomiast o godzinie 18.00 rozpocznie się liturgia Wielkiego Piątku, która zakończona zostanie przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
  9. W Wielki Piątek adoracja Pana Jezusa w grobie trwać będzie do godziny 22.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Ofiary składane tego dnia przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie. Młodzież zapraszamy na adorację w Wielki Piątek od godziny 21.00 do 22.00.
  10. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani.
  11. Wielka Sobota to dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W naszym kościele adoracja rozpocznie się o godzinie 8.00. Pamiętajmy o adoracji, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy na Wielkanocny stół.
  12. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę od godziny 10.00 do 15.00 – co godzinę.
  13. W Wielką Sobotę wieczorem przeżywać będziemy Wigilię Paschalną, która należy już do niedzieli Zmartwychwstania. W naszym kościele rozpocznie się ona o godzinie 21.00. W rozbudowanej liturgii słowa będziemy wspominać całą historię zbawienia od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Chrystusa. Poprzedzi ją poświęcenie ognia i paschału, które odbędzie się na zewnątrz kościoła. Liturgię zakończymy Procesją Rezurekcyjną. Tego dnia przyjdźmy do kościoła ze świecami.
  14. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Wielkanocny Poniedziałek Msze św. w naszym kościele sprawowane będą według porządku niedzielnego, a więc o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00.
  15. Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone na kontynuację budowy naszego kościoła.
  16. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Stanisławę Milko, lat 95 z ul. Średniej. Msza św. pogrzebowa za śp. Stanisławę sprawowana będzie w kaplicy na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we wtorek o godzinie 11.30, po Mszy pogrzeb na tamtejszym cmentarzu. Śp. Stanisławę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  17. Na nadchodzące dni niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.