Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

21 kwietnia 2019

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
PO POŻARZE KATEDRY NOTRE-DAME W PARYŻU

Ludzie na całym świecie z przerażeniem obserwowali zatrważający obraz płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Przez wiele godzin ważyły się losy serca Paryża, serca Francji i serca Europy. Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości.
        Zwracam się więc najpierw do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy.
       Zwracam się również do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami.
        W paschalnym czasie przechodzenia z Chrystusem ze smutku do radości, z rozpaczy do nadziei, ze śmierci do życia, z serca błogosławię.

✠ STANISŁAW GĄDECKI
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przeżywając Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - najświętszy czas naszego odkupienia i radując się niezgłębioną miłością Zbawcy do całego rodzaju ludzkiego, składamy wszystkim Parafianom oraz przybyłym gościom z głębi serca płynące życzenia wszelkich łask od Chrystusa Zmartwychwstałego. Niech Jezus Chrystus, który zwyciężył śmierć, wlewa w serca niezachwianą wiarę, ufną nadzieję oraz wielką miłość do Boga i drugiego człowieka. Niech w szczególny sposób darzy łaską zdrowia i siłami potrzebnymi do wytrwania w trudnościach życia.
  2. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Wielkanocny Poniedziałek Msze św. w naszym kościele sprawowane będą według porządku niedzielnego.
  3. W Poniedziałek Wielkanocny w kościołach naszej Ojczyzny tradycyjnie modlimy się za uczelnie katolickie. Na ten cel przeznaczone zostaną także ofiary składane w tym dniu na tacę.
  4. W związku z oktawą Zmartwychwstania Pańskiego w najbliższy piątek nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  5. Składamy gorące podziękowania za posprzątanie kościoła na święta, za wykonanie Grobu Pańskiego i Ciemnicy, za pomoc w przygotowaniu liturgii oraz za ofiary złożone na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  6. W imieniu osób, które za pośrednictwem parafii otrzymały pomoc na święta, składamy z głębi serca płynące podziękowania wszystkim ofiarodawcom, zarówno tym, którzy przynieśli jakiekolwiek produkty, jak i tym, którzy złożyli swoje ofiary finansowe na ten cel.
  7. W przyszłą niedzielę, 28 kwietnia, obchodzić będziemy Niedzielę Miłosierdzia Bożego, która inauguruje Tydzień Miłosierdzia. W tym dniu przy wyjściu z kościoła zbierane będą ofiary na diecezjalną Caritas.
  8. W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 28 kwietnia, odbędzie się wyjątkowy wielkanocny koncert charytatywny „Polska Pomaga”. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo o godzinie 20.05 w TVP2 oraz w radiowej Dwójce. Jest to kolejna wspólna inicjatywa Caritas Polska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiej Opery Królewskiej, Łazienek Królewskich, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Koncert ma być przede wszystkim podziękowaniem dla polskich darczyńców za ich wytrwałe angażowanie się w dzieła pomocy Caritas w kraju i na całym świecie.
  9. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Romana Jarzembskiego, lat 67 z ul. Średniej oraz śp. Halinę Jaworską, lat 96 z ul. Saperów. Msze św. pogrzebowe za śp. Romana i śp. Halinę sprawowane będą w kaplicy na cmentarzu parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we wtorek 23 kwietnia. Za śp. Romana o godzinie 11.30, a za śp. Halinę o godzinie 14.00. Bezpośrednio po Mszach św. pogrzeby na tamtejszym cmentarzu. Śp. Romana, śp. Halinę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  10. Na radosne świętowanie niech Zmartwychwstały Chrystus wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.