2 Niedziela Wielkanocna – Niedziela Miłosierdzia Bożego

28 kwietnia 2019

1. Wyjątkowość drugiej niedzieli Wielkanocnej najlepiej oddają słowa zaczerpnięte z „Dzienniczka” św. Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski”.
  2. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele w Polsce Tydzień Miłosierdzia. Włączmy się w jego obchody przez osobistą modlitwę oraz pomoc dla najbardziej potrzebujących organizowaną przez Caritas. Przy wyjściu z kościoła odbywa się zbiórka ofiar na diecezjalną Caritas.
  3. W dniu dzisiejszym modlimy się również za kierowców i innych użytkowników dróg. Zachęcamy, aby każdą podróż rozpoczynać od modlitwy i wezwania orędownictwa św. Krzysztofa.
  4. W poniedziałek przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej Dziewicy i Doktora Kościoła. Jest to również dzień poświęcony Męczeństwu Duchowieństwa Polskiego. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, którzy złożyli wielką ofiarę z życia w czasie II wojny światowej.
  5. We wtorek 30 kwietnia obchodzimy, przeniesioną z 23 kwietnia ze względu na Oktawę Wielkanocy, uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.
  6. 1 maja z Katedry Bydgoskiej do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na bydgoskich Piaskach wyruszy 30 jubileuszowa piesza pielgrzymka, pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Do udziału w niej gorąco zachęcamy.
  7. Od środy 1 maja zapraszamy na nabożeństwa majowe, które w naszym kościele sprawowane będzie do niedzieli włącznie pół godziny przed Mszą św. wieczorną. Zachęcamy do śpiewu litanii także w domach.
  8. W czwartek, 2 maja, wspominać będziemy św. Atanazego. W tym dniu obchodzimy również Dzień Polonii i Dzień Flagi Narodowej, a nazajutrz, 3 maja, przypada 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Niech te dni staną się okazją do ukazania uczuć patriotycznych, które uzewnętrznią się wywieszeniem flag narodowych na naszych domach i łączności duchowej z naszymi rodakami na emigracji.
  9. Z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny, której 3 maja o godzinie 11.00 w katedrze bydgoskiej będzie przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
  10. W piątek, który jest jednocześnie pierwszym piątkiem miesiąca przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. W tym dniu Msze św. w naszym kościele sprawowane będą według porządku niedzielnego. Jednocześnie przypominamy, że od 3 maja do końca września Msze św. wieczorne w niedziele i uroczystości w naszym kościele sprawowane będą o godzinie 19.00.
  11. W najbliższy piątek ze względu na uroczystość, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  12. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. oraz w piątek od godziny 18.00.
  13. W sobotę wspominać będziemy św. Floriana, patrona strażaków.
  14. Ze względu na Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, do chorych z Komunią św. wyjątkowo udamy się w sobotę w godzinach rannych.
  15. Dzieci z klas III przygotowujące się do przyjęcia I Komunii Świętej zapraszamy na spotkanie do kościoła we wtorek 30 kwietnia o godzinie 16.30.
  16. Z początkiem tego roku weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących nieodpłatnych porad prawnych i obywatelskich. Dzięki wprowadzonym zmianom z darmowej porady prawnej może skorzystać każdy. Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty i gminy.
  17. Biuro Parafialne 1 i 2 maja, tj. w środę i czwartek nieczynne.
  18. Na nadchodzące dni niech Pan Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.