4 Niedziela Wielkiego Postu

14 marca 2021

1. Życie ciągle stawia przed nami nowe wyzwania. Są one okazją do głębszej refleksji nad wartościami i zasadami, którymi się kierujemy. Wielki Post wzywa nas do zrewidowania życia, postawienia sobie pytania, czy naprawdę idziemy śladem Bożych drogowskazów. Żyć to stawać się człowiekiem, a dla wierzących – stawać się chrześcijaninem. To proces, który dokonuje się w nas nieustannie. Na tej drodze wpatrujmy się w Jezusa, który podczas rozmowy z Nikodemem mówi jasno i konkretnie: trzeba się na nowo narodzić, aby żyć.
  2. Dzisiejsza - Czwarta Niedziela Wielkiego Postu nazywana jest niedzielą Lætare, co oznacza „cieszcie się”. Zbliżają się bowiem święte dni paschalne, podczas których Bóg okaże swoje miłosierdzie. Największym znakiem tej miłości będzie Ofiara złożona przez Chrystusa na drzewie krzyża, która stanie się źródłem zbawienia dla całej ludzkości.
  3. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy rekolekcje parafialne. Przeprowadzi je Ks. Krzysztof Dura ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo, którego bardzo serdecznie witamy w naszej Wspólnocie Parafialnej.
  4. Program Rekolekcji przedstawia się następująco:
  • W niedzielę na wszystkich Mszach św. nauki ogólne a o 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
  • W poniedziałek, wtorek i środę Msza św. z nauką dla dorosłych o godzinie 8.00, 17.30 i 19.00. Msza św. o godzinie 19.00 wraz z nauką rekolekcyjną będzie transmitowana na żywo. Na żywo transmitowana jest również Msza św. niedzielna o godzinie 10.00.
  1. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. Pamiętajmy, że ze względu na panującą pandemię w naszym kościele jednorazowo może przebywać do 35 osób, w związku z tym nie będzie specjalnego dnia spowiedzi z zaproszonymi z innych parafii kapłanami. Prosimy więc, żeby nie odkładać spowiedzi św. na późniejszy czas. Pełne uczestnictwo w rekolekcjach, spowiedź, Komunia Święta, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i modlitwa w intencjach Ojca Świętego pozwalają nam uzyskać odpust zupełny. Wykorzystajmy szansę, jaką daje nam Kościół.
  2. W piątek 19 marca przypada uroczystość św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
  3. Ks. Biskup Ordynariusz Jan Tyrawa wydał DEKRET USTANAWIAJĄCY KOŚCIOŁY STACYJNE oraz odpusty z okazji roku jubileuszowego  Św. Józefa.
  4. Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w dniach od 19 do 25 marca trwać będzie Tydzień Modlitw o Ochronę Życia. W trakcie tego tygodnia, który wpisuje się w obchody Roku Św. Józefa, każdego dnia rozważać będziemy fragmenty listu apostolskiego papieża Franciszka o św. Józefie oraz modlić litanią do św. Józefa i modlitwą do Matki Bożej Żyjących, ułożoną przez św. Jana Pawła II.
  5. Droga krzyżowa dla dorosłych i młodzieży w piątek po rannej i wieczornej Mszy św. a dla dzieci o 16.30.
  6. Mając na uwadze dobro duchowe katechizowanych, Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, przygotował szkolne rekolekcje online, realizowane w formie zdalnej, które odbędą się w następujących terminach: od 15 do 17 marca 2021 dla uczniów Szkół Podstawowych i od 22 do 24 marca dla uczniów Szkół Ponadpodstawowych. Materiały rekolekcyjne zostały zamieszczone na stronie internetowej rekolekcje.bydgoszcz.pl oraz www.katecheza.bydgoszcz.pl Zapraszamy dzieci, młodzież i rodziców do aktywnego udziału w rekolekcjach. Bliższe informacje dotyczące organizacji rekolekcji zostały przekazane uczniom przez katechetów.
  7. Dziękujemy za ofiary złożone na kontynuację budowy naszego kościoła. Dziękujemy również za modlitwę w naszej intencji i za słowa wsparcia w czasie, kiedy przebywaliśmy w izolacji i na kwarantannie. Niech dobry Bóg wynagrodzi Wam dobroć serca.
  8. Chorych i osoby starsze, które przed świętami pragną skorzystać z posługi kapłańskiej prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym. Odwiedzimy tylko osoby zgłoszone.
  9. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego, który można nabyć przy wyjściu z kościoła lub w zakrystii.
  10. Przy wyjściu z kościoła ustawiona jest skarbona, do której można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  11. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Albina Kapsę, lat 89 z ul. Józefa Bema oraz śp. Zofię Damazyn, lat 92 z ul. Żeglarskiej. Śp. Albina, śp. Zofię oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia oraz nam zgromadzonym na modlitwie niech Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.