14 sierpnia 2022

1. W poniedziałek przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najstarsze maryjne święto, w które zobowiązani jesteśmy do uczestnictwa we Mszy św. Świadomość zasług Maryi, dla których została wzięta z ciałem i duszą do Nieba, zaczęła rozwijać się w Kościele zachodnim w VII wieku. W formę dogmatu ujął tę prawdę wiary dopiero Pius XII w 1950 roku. W polskiej tradycji religijnej uroczystość Wniebowzięcia nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Ta nazwa pochodzi od przynoszonych i błogosławionych ziół, kłosów i kwiatów oraz dożynkowych wieńców. Zwyczaj ten spotyka się w Kościele już od IX wieku. Dojrzałe owoce, kwiaty i zboża są symbolem dojrzałości Maryi i pełni łask, jakimi obdarzył ją Bóg. Bło­gosławiąc je, prosimy Boga, aby przyniesione zioła, kwiaty, kłosy i owoce służyły dobru człowieka i zwierząt.
  2. W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszym kościele Msze św. sprawowane będą według porządku niedzielnego. O godzinie 7.30 śpiewać będziemy „Godzinki” a podczas Mszy św. o godzinie 11.30 święcić będziemy kwiaty, zioła, zboża i owoce.
  3. Jutrzejsza uroczystość to także rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w której Polacy odnieśli wielkie zwycięstwo w walce z wojskami bolszewickimi. tzw. Cud nad Wisłą i święto Wojska Polskiego. W naszych modlitwach pamiętajmy o polskich żołnierzach broniących naszych granic oraz pełniących pokojowe misje w różnych zakątkach świata.
  4. W środę wspominać będziemy św. Jacka Odrowąża, polskiego dominikanina. Założył on pierwszy klasztor dominikański w Polsce. Był gorliwym duszpasterzem i misjonarzem na Rusi, w Prusach i na Litwie. Jego życie było przepełnione czcią do Matki Bożej, natomiast w sobotę przypada wspomnienie św. Bernarda z Clairvaux, człowieka wielkiej wiedzy, modlitwy i kontemplacji, który zasłynął jako autor wielu pism teologicznych i ascetycznych.
  5. Składamy gorące podziękowania za ofiary złożone na kontynuację budowy naszego kościoła.
  6. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Teresę Łukaszek, lat 87 z ul. Saperów. Śp. Teresę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wzrastania w wierze, nadziei i miłości oraz nieustannego trwania przy Chrystusie i nieustannej opieki Maryi Wniebowziętej. Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Szczęść Boże.