1 Niedziela Wielkiego Postu

21 lutego 2021

1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia, pokuty, przemiany myślenia i życia. Od pierwszych wieków Kościoła wykorzystywano ten czas szczególnie na przygotowanie kandydatów do chrztu i odnowienia skutków tego sakramentu. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.
  2. W poniedziałek przypada święto Katedry św. Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez św. Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się potężna bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu, ale nie o samą budowlę przecież chodzi. To święto jest przede wszystkim okazją do wyrażenia czci św. Piotrowi i każdemu jego następcy, którzy zgodnie z wolą Chrystusa zostali wybrani na pasterzy całego Kościoła powszechnego. Niech w tym dniu nie zabraknie naszej modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii wszystkim narodom.
  3. Droga krzyżowa dla dorosłych i młodzieży w naszym kościele w piątek po rannej i wieczornej Mszy św. a dla dzieci w piątek o godz. 16.30. Gorzkie Żale w niedzielę o godzinie 16.00.
  4. Pamiętajmy, że za udział w Gorzkich Żalach oraz w Drodze Krzyżowej możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Oprócz udziału w nabożeństwie należy wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu: musimy wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego, musimy być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą oraz pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.
  5. W najbliższą - II Niedzielę Wielkiego Postu w szczególny sposób pamiętajmy w modlitwie o polskich misjonarzach. Oni potrzebują naszej solidarności, której znakiem będzie modlitwa oraz materialne wsparcie dzieł, które prowadzą. Zebrane w najbliższą niedzielę przy wyjściu z kościoła ofiary, pomogą misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne.
  6. Zachęcamy do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD np. pralki, telewizory itp.), która odbędzie się w poniedziałek 1 marca w godzinach od 6.00 do 18.00 na parkingu za kościołem. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadzą swoje misje w najbiedniejszych krajach świata: Zambii, Kamerunie, Kenii oraz w Tanzanii.
  7. W okresie Wielkiego Postu nie zapominajmy o potrzebujących. Ofiary na ten cel można składać do skarbony z napisem „ofiara na pomoc ubogim”.
  8. Już dziś informujemy, że rekolekcje szkolne dla uczniów Szkół Podstawowych, ze względu na obostrzenia i zasady bezpieczeństwa, w tym roku przeprowadzone zostaną w terminie od 15 do 17 marca w formie zdalnej.
  9. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia oraz nam zgromadzonym na modlitwie niech Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.