Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

22 listopada 2020

1. Dzisiaj przypada Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie.
  2. Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Jest to stowarzyszenie wiernych, którego celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem jego członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.
  3. Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej wystosowała Apel do mieszkańców Diecezji. Oto jego treść:

Siostry i Bracia z Chrystusowej wspólnoty diecezjalnej. APEL poniższy kierujemy do Was wszystkich, i tych będących zwykłymi członkami wspólnoty parafialnej, i tych którzy wpisują się w nią także poprzez członkostwo w szczególnym kręgu modlitewnym, bractwie, stowarzyszeniu, organizacji.

Wszystkich Was prosimy o złożenie podpisu na karcie obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „TAK DLA RODZINY, NIE DLA GENDER”. Zebranie prawem przepisanej liczby podpisów przez Komitet Inicjatywy, umożliwi jeszcze w grudniu bieżącego roku złożenie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy, która upoważni Prezydenta RP do wypowiedzenia Konwencji Rady Europy z dnia 11 maja 2011 roku, zwanej Konwencją stambulską, ale także zobowiąże rząd RP do podjęcia prac nad międzynarodową konwencją o prawach rodziny.

Znane są już dziś opłakane skutki pełnego wdrożenia tej Konwencji w kilkunastu krajach Europy. Wymienić należy przede wszystkim wprowadzenie do miejscowych praw, pojęć czysto ideologicznych z pseudonaukowego obszaru nazywanego gender, bowiem to jest punktem wyjścia ataku na rodzinę i rodzicielstwo. Niektóre oblicza tego ataku to negowanie prawa do życia poczętego dziecka, odbieranie rodzinom dzieci z błahych powodów, ograniczanie praw wychowawczych rodziców, zaprzeczanie różnicowaniu się biologicznemu i społecznemu kobiet względem mężczyzn. Wszystko to stoi w radykalnej sprzeczności w stosunku do norm zapisanych w polskiej Konstytucji.

W powyższych słowach nie przywoływaliśmy aspektów religijnych. Nawet bez nich, wyłania się destrukcyjny mechanizm społeczny niszczący wartości natury ogólnoludzkiej, i zwyczajnie, zdroworozsądkowej.

W kontekście wiary w Boga Ojca Stworzyciela, skutki wdrażania Konwencji stambulskiej, to burzenie porządku Bożego, w który jesteśmy wpisani, i na straży którego mamy stać. Porządek ten wyznaczają między innymi dwubiegunowy, biologiczno-społeczny świat ludzkiej płciowości oraz odpowiedzialność za dar macierzyństwa i ojcostwa, którego nie wolno unicestwiać.

Siostro i Bracie.

Twój podpis złożony w procesie prawnym prowadzonym przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” ma więc wagę istotną społecznie, ale jest także, a może przede wszystkim, wyrazem wypełnienia zobowiązania należnego własnemu sumieniu.

Króluj nam Chryste!

Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Bydgoskiej.

1. We wtorek przypada wspomnienie św. Andrzeja Dung-Lac, prezbitera, i jego Towarzyszy, męczenników wietnamskich.
  2. W związku z tym, że w naszym kościele jednorazowo może przebywać tylko 35 osób, chcąc zapewnić większej ilości Parafian udział we Mszy św., od przyszłej niedzieli, tj. od 29 listopada wprowadzamy dodatkową Mszę św. w niedziele o godzinie 17.00. Jednocześnie przypominamy, że transmisja Mszy św. na żywo z naszego kościoła w każdą niedzielę o godzinie 10.00. Link znajduje się na stronie internetowej parafii.
  3. W przyszłą niedzielę rozpoczyna się Adwent - czas, który ma nas przygotować do Świąt Bożego Narodzenia i do naszego spotkania ze Zbawicielem w wieczności. W tym dniu ofiary składane w naszym kościele przeznaczone zostaną na ogrzewanie.
  4. Roraty w naszym kościele od poniedziałku do piątku włącznie na dodatkowej Mszy św. o godzinie 17.00 a w sobotę o godzinie 8.00.
  5. Dziękujemy   wszystkim, którzy w tym trudnym czasie pandemii wspierają naszą parafię przelewem na konto bankowe: 18 1090 1072 0000 0001 0178 7522.
  6. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej, afiliowany do Akademii Katolickiej w Warszawie ogłasza nabór na Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej oraz Studium Duchowości Karmelitańskiej. Studium Duchowości Karmelitańskiej jest propozycją skierowaną dla wszystkich, którzy chcą pogłębić własne życie duchowe. Zajęcia będą odbywały się w formie zdalnej za pomocą aplikacji MS· Teams, dwa razy w miesiącu, we wtorki od godz. 17.00 do 20.30. Ponadto zapraszamy do korzystania z Biblioteki Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, która mieści się przy ul. Grodzkiej 18. Posiadamy ciekawy księgozbiór z zakresu teologii, zwłaszcza duchowości, hagiografii oraz najnowsze pozycje książkowe dostępne na rynku. Zgłoszenia na w/w formy kształcenia można przesyłać do końca listopada br. Bliższe informacje dotyczące warunków rekrutacji i korzystania z biblioteki dostępne są na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl

7. Wszystkim na nadchodzące dni życzymy zdrowia i Bożego błogosławieństwa. Szczęść Boże.