I Niedziela Adwentu

27 listopada 2022

1. Dzisiejszą, I niedzielą adwentu, rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Upłynie on pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Po trudnym okresie pandemii, kiedy olbrzymia liczba wiernych nie powróciła do praktyk religijnych, nawet do obowiązkowego udziału w niedzielnej Mszy Świętej – jeszcze głębiej oczami wiary powinniśmy spojrzeć na Kościół, będący wielkim darem dla wierzących w Chrystusa. W Kościele mamy do dyspozycji pełnię środków zbawczych, łaskę i prawdę. Przez pośrednictwo ustanowionych pasterzy prowadzi nas Duch Święty. To wielka łaska, bo we wspólnocie wiary łatwiej nam podążać do ostatecznego celu. Tym bardziej powinniśmy dobrze zrozumieć często powtarzaną w Credo prawdę: Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół…
  2. Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Do 16 grudnia będziemy zgłębiać tajemnicę powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Zaś kolejne dni mają służyć bezpośredniemu przygotowaniu do świąt Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania. Na prośbę Ks. Biskupa od dzisiejszego dnia po każdej Mszy św. odmawiać będziemy modlitwę za naszą Bydgoską Diecezję.
  3. W czasie adwentowego oczekiwania zapraszamy do udziału w Roratach. W naszym kościele będą one sprawowane w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 18.00 a we wtorek, czwartek i sobotę o godzinie 7.00. Przynieśmy na Roraty ze sobą lampiony, aby ze światłem w dłoniach oczekiwać przyjścia Pana.
  4. W środę przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła, natomiast w sobotę wspominać będziemy Świętego Franciszka Ksawerego, patrona misji katolickich.
  5. W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca.
  6. W czwartek od godziny 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której modlić się będziemy o uświęcenie kapłanów oraz o nowe i święte powołania kapłańskie z naszej diecezji.
  7. W piątek po rannej Mszy św. nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  8. W sobotę po Roratach, nabożeństwo ku czci Matki Najświętszej w ramach pierwszych sobót miesiąca.
  9. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. oraz w czwartek i piątek od godziny 17.00.
  10. Chorych i osoby starsze z Komunią św. odwiedzimy w piątek w godzinach rannych.
  11. W najbliższą niedzielę, tj. 4 grudnia oraz w poniedziałek 5 grudnia nasza parafia przeżywać będzie kanoniczną wizytację Ks. Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. W niedzielę podczas wszystkich Mszy św. Ks. Biskup głosić będzie Słowo Boże. Główna Msza św. wizytacyjna ze sprawozdaniem Ks. Proboszcza sprawowana będzie przez Ks. Biskupa o godzinie 11.30 a podczas Mszy św. o godzinie 18.00 Ks. Biskup udzieli młodzieży z klas I szkół ponadpodstawowych Sakramentu Bierzmowania. Niech w tym ważnym dla naszej Parafii dniu nikogo nie zabraknie na wspólnej modlitwie.
  12. Wszystkich ministrantów, lektorów oraz „Oazę Dzieci Bożych” wraz z rodzicami zapraszamy na spotkanie z Ks. Biskupem w niedzielę po Mszy św. o godzinie 11.30. To spotkanie odbędzie się w kościele, natomiast członków Żywego Różańca oraz innych wspólnot działających przy parafii zapraszamy na spotkanie z Ks. Biskupem do Domu Parafialnego w niedzielę o godzinie 16.00.
  13. W biurze parafialnym można zaopatrzyć się w opłatki wigilijne oraz świece Caritas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Cena świecy dużej to 18 zł. a małej 10 zł. Tam również można zaopatrzyć się w kalendarze-cegiełki, ze sprzedaży których dochód przeznaczony jest na hospicjum dla dzieci.
  14. Gorąco zachęcamy do udziału w Nieszporach, podczas których Ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk głosić będzie Słowo Boże. Wspomniane nieszpory odbywają się w Katedrze Bydgoskiej w każdą sobotę Adwentu o godzinie 17.15.
  15. W przyszłą, to jest drugą niedzielę Adwentu, przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przy wyjściu z kościoła zbierane będą ofiary na ten cel.
  16. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, zachęcamy do poparcia projektu osiedlowego w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego: „Zamontowanie progów spowalniających przy przedszkolu na ul. Żeglarskiej” – projekt nr 738. Głosujemy logując się na stronie: BYDGOSZCZ.PL/BBO natomiast z projektów ponadosiedlowych nr 324 - Rewitalizacja Parku im. ks. Karola Wojtyły.
  17. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Stanisława Lewandowskiego, lat 75 z ul. Saperów. Śp. Stanisława oraz wszystkich zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  18. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzymy doświadczenia bliskości Boga oraz opieki Matki Najświętszej a nam ty zgromadzonym niech Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.