Ogłoszenia duszpasterskie

Niedziela Męki Pańskiej

Poprzednie

28 marca 2021

Następne
  1. Wspomnieniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynamy Wielki Tydzień. Jego szczytem będzie Święte Triduum Paschalne. To prawda, że przeżywanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w czasie pandemii jest trudne. Dla wierzących najtrudniejszym doświadczeniem będzie niemożność uczestniczenia w liturgii Kościoła w najważniejszych wydarzeniach roku, w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Jednak to, że nie wszyscy możemy uczestniczyć bezpośrednio w tych wydarzeniach, nie oznacza, że Wielkanoc została odwołana. Jezus zmartwychwstaje mimo tych trudnych okoliczności, dlatego nie rozpaczajmy, świętujmy mimo wszystko.
  2. Ze względu na obostrzenia sanitarne obecnie w naszym kościele jednorazowo może przebywać maksymalnie 28 osób, wyłączając z tej liczby osoby sprawujące posługę. W związku z tym prosimy, żeby w pierwszej kolejności umożliwić udział we Mszy św. osobom, które ją zamówiły. W świątyni przebywamy w maseczkach zakrywających usta i nos oraz zajmujemy wyznaczone miejsca (jedna osoba w co drugiej ławce), przystępując do Komunii św. zachowujemy bezpieczny dystans między sobą – minimum 1,5 metra. Osoby uczestniczące w liturgii na zewnątrz kościoła również prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu, jednocześnie przypominamy, że nagłośnienie znajduje się wokół całego kościoła. Komunia św. osobom uczestniczącym na zewnątrz będzie udzielona przez szafarzy, lub po zakończeniu Mszy św.
  3. Ostatnie w tym roku Gorzkie Żale dzisiaj o godzinie 16.00.
  4. W Wielki Czwartek będziemy przeżywać pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, a wraz z tym ustanowienie Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. W naszym kościele Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w Wielki Czwartek do godziny 21.00. W tym dniu biuro parafialne nieczynne.
  5. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Wierni gromadzą się na adoracji oraz na liturgii Wielkiego Piątku, składającej się z liturgii słowa, adoracji krzyża i Komunii Świętej. Możliwość adoracji Pana Jezusa w ciemnicy w Wielki Piątek w naszym kościele od godziny 8.00. O godzinie 9.00 sprawowane będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej, natomiast o godzinie 18.00 rozpocznie się liturgia Wielkiego Piątku. W Wielki Piątek adoracja Pana Jezusa w grobie trwać będzie do godziny 21.00. Tego dnia przypada także kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że św. Jan Paweł II i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.
  6. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14 roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Kościół jednak zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani.
  7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. W naszym kościele rozpocznie się ona o godzinie 8.00.
  8. W Wielką Sobotę ze względu na panującą pandemię, święcenie pokarmów na stół wielkanocny odbędzie się w innej formie. Jeden z kapłanów o godzinie 10.00 święcić będzie pokarmy na placu przed kościołem, następnie uda się poświęcić pokarmy na parking przy Polo Markecie, później na pętlę autobusową na Dolnych Jachcicach. Drugi kapłan o godzinie 10.00 święcić będzie potrawy w miejscu naszego festynu parafialnego na przedłużeniu ul. Leszka Białego, następnie przy ul. Partyzantów u zbiegu z ul. Komandosów, później ul. Żeglarska przy poczcie, następnie u zbiegu ul. Niecałej i Zamkniętej, kolejne miejsce to plac przy pomniku na ul. Ludwikowo, na końcu ul. Kąpielowa przy Enei. Prosimy aby z pokarmami do poświęcenia przychodził tylko jeden przedstawiciel rodziny. Pamiętajmy też o bezpiecznym dystansie między sobą.
  9. W Wielką Sobotę wieczorem przeżywać będziemy Wigilię Paschalną, która należy już do niedzieli Zmartwychwstania. W naszym kościele rozpocznie się ona o godzinie 20.00. W rozbudowanej liturgii słowa będziemy wspominać całą historię zbawienia od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Chrystusa. Poprzedzi ją poświęcenie ognia i paschału, które, odbędzie się wewnątrz kościoła. Liturgię zakończymy błogosławieństwem parafii Najświętszym Sakramentem.
  10. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Wielkanocny Poniedziałek Msze św. w naszym kościele sprawowane będą o godzinie 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00 i 18.00.
  11. Nie zapominajmy, że jednorazowo w naszym kościele może przebywać maksymalnie 28 osób. Dotyczy to Mszy św., nabożeństw a także indywidualnej adoracji.
  12. W przeżywaniu Liturgii Wielkiego Czwartku, Piątku i Wielkiej Soboty będzie można łączyć się duchowo dzięki transmisjom na żywo. Również na żywo transmitowane będą Msze św. o godzinie 10.00 w Niedzielę Wielkanocną i Wielkanocny Poniedziałek.
  13. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego, który wraz z modlitewnikiem na kwiecień można nabyć przy wyjściu z kościoła lub w zakrystii.
  14. Przy wyjściu z kościoła ustawiona jest skarbona, do której można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
  15. Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w tym trudnym czasie wspierają naszą parafię nie tylko duchowo, ale także ofiarami przekazywanymi na konto parafialne. Bóg zapłać!
  16. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia oraz nam zgromadzonym na modlitwie niech Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże.