Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

31 maja 2020

1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Kościół modli się: „Panie, nasz Boże, spraw, aby zgodnie z obietnicą Twojego Syna Duch Święty dał nam głębiej zrozumieć tajemnice Eucharystii i doprowadził nas do całej prawdy”. Duch Święty umacnia to co słabe, prostuje to co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się, On wszystkiego nas nauczy. Tylko otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.
  2. Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.
  3. W poniedziałek obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zachęcamy do modlitwy o czyste i dobre serca, o duchowy wzrost i bezpieczeństwo w trudnych czasach zwłaszcza dla tych dzieci, które w tym miesiącu przystępują do I Komunii Świętej.
  4. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie po Mszy św. wieczornej będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe, podczas których odmawiamy Litanię do Serca Pana Jezusa. Licznie uczęszczajmy na te nabożeństwa, aby wynagrodzić Panu Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości.
  5. W środę wspominać będziemy św. Karola Lwangę i jego towarzyszy w męczeństwie. W tym dniu tradycyjnie zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która sprawowana jest po rannej Mszy św.
  6. W czwartek będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.
  7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
  8. W czwartek o godzinie 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Godzina Święta zakończona nabożeństwem czerwcowym oraz Mszą św. podczas której modlić się będziemy o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne z naszej wspólnoty parafialnej.
  9. W piątek wspominać będziemy św. Bonifacego, biskupa i męczennika, wielkiego misjonarza i apostoła Niemiec. W tym dniu w godzinach rannych udamy się z posługą duszpasterską do chorych, których prosimy zgłaszać w zakrystii lub biurze parafialnym do czwartku 4 czerwca włącznie.
  10. Okazja do spowiedzi św. każdego dnia przed Mszą św. oraz w czwartek i piątek od godziny 17.00.
  11. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Najświętszej Trójcy. Jest to ostatni dzień, kiedy można jeszcze wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną.
  12. Odwołanie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych.
  13. W związku ze zniesieniem limitu osób, które mogą jednorazowo przebywać w kościele gorąco zachęcamy do udziału we Mszy św. oraz nabożeństwach, jednocześnie informujemy, że od najbliższej niedzieli z naszego kościoła na żywo, przez łącza internetowe będzie transmitowana tylko jedna Msza św. o godzinie 10.00.
  14. Osoby, które zapisały się na pielgrzymkę parafialną zapraszamy do kościoła na spotkanie informacyjne we wtorek po Mszy św. wieczornej.
  15. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał z naszej Wspólnoty Parafialnej śp. Jadwigę Bujanowską, lat 90 z ul. Żeglarskiej. Śp. Jadwigę oraz wszystkich wiernych zmarłych polećmy Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
  16. Życzymy wszystkim miłego niedzielnego wypoczynku i błogosławionego tygodnia. Szczęść Boże.